چهارشنبه 7 اسفند 1398
سیستم های هوشمند تخلیه و کنترل دود پارکینگی
 
در پارکینگ های بسته یا نیمه باز امکان تخلیه هوا بصورت طبیعی وجود ندارد و می بایست عملیات تزریق هوای تازه، خروج هوای آلوده و ایجاد جریان مابین این دو نقطه بصورت مکانیکی انجام شود. در همین راستا سازمان محترم آتش نشانی اقدام به تدوین ضوابطی تحت عنوان “ضوابط ملاک عمل سامانه های تهویه، تخلیه و کنترل دود” نموده است که طبق بند 2-2 آن، کلیه ساختمان هایی که تعداد زیرزمین های آنها سه طبقه و بیشتر باشد و یا مساحت هر طبقه از زیرزمین های آنها بیش از 500 مترمربع باشد، ملزم به اجرای شرایط این دستورالعمل می باشند.
سیستم تخلیه پارکینگ ها با اهداف زیر انجام می شود:
عاری نگه داشتن مسیرهای فرار از دود
کمک به نیروهای آتش نشانی با ایجاد یک مسیر بدون دود
کاهش آسیب ناشی از حریق اجزای سازه در زمان حریق
کاهش آسیب ناشی از دود، حرارت و گازهای سمی ناشی از حریق
ایجاد تاخیر و جلوگیری از گسترش کامل حریق
تخلیه دود پارکینگ به دو روش قابل انجام می باشد:
سیستم تهویه با اجرای کانال کشی
سیستم تهویه با حذف کانال کشی و بهره گیری از جت فن ها
از آنجا که سیستم کانال کشی در پارکینگ ها همیشه بعنوان سیستمی جاگیر و به عقیده بسیاری نازیبا مطرح بوده است حتی در بسیاری از پارکینگ ها به دلیل حجم زیاد کانال های تخلیه، طراح ناچار به افزایش ارتفاع سقف پارکینگ برای ایجاد فضای قرارگرفتن کانال ها می شود، سیستم نوین تهویه پارکینگ با استفاده از فن های تأمین و تخلیه هوا و با کمک جت فن های پارکینگی، بعنوان سیستمی مناسب در تهویه پارکینگ ها مطرح شده است که با استفاده از آن علاوه بر حذف کانال کشی تخلیه هوای پارکینگ، تهویه پارکینگ را با دقت واقع گرایانه تری انجام می دهد و تا حد زیادی صرفه جویی در مصرف برق را با خود به ارمغان می آورد. در این سیستم با حذف کامل کانال کشی، فضای پارکینگ برای سایر تجهیزات باز شده و می تواند در کل این امکان را فراهم آورد تا در سطح و همچنین در طبقات امکان جاگذاری تعداد بیشتری از خودرو میسر گردد و تبعات و هزینه های مربوط به سقف کاذب در نقاط کانال کشی کاهش محسوسی می یابد.
جت فن نوعی از فن است که به کمک آن هوای تازه تزریق شده به داخل پارکینگ به صورت کامل به تمامی نقاط و زوایای پارکینگ رسیده و جریانی هارمونیک را بوجود می آورد تا در نهایت هوای آلوده به منواکسید کربن به وسیله فن های تخلیه دود که به نام فن های تخلیه نامیده می شود به خارج از پارکینگ هدایت و تخلیه شود.جت فن ها در ابعاد کوچک و با صدای کم با عملکرد هماهنگ خود می توانند باعث ایجاد جریان هوا در فضای پارکینگ شده و وظیفه انتقال هوا از منبع تغذیه به منبع تخلیه را به نحو احسن به انجام برسانند
یکی دیگر از قابلیت های ویژه جت فن ها، پرتاب هوا و ایجاد یک فضای حرکتی برای جریان هوا است. دلیل این امر سرعت بالای خروج هوا از جت فن ها است. این خاصیت کمک می کند در مواردی که نیاز به سرعت بالای جریان هوا باشد بتوان با استفاده از جت فن به این خواسته رسید. شرکت S&P با تولید انواع جت فن با گستره ی وسیعی از پرتاب هوا (تراست)، امکان استفاده از این جت فن ها در پروژه های با ابعاد مختلف را فراهم آورده است.
جت فن ها به دلیل استفاده از پروفیل ویژه در پروانه ها و فرم خاص بدنه، قادر هستند به سرعت های دورانی بالا رسیده و حجم زیادی از هوا را در فشار بالا جا به جا کنند. این ویژگی جت فن ها موجب شده است که در شرایطی که نیاز به هوا دهی زیاد در فضای کم می باشد از آنها استفاده گردد. (مانند پارکینگ ها و تونل ها)
 مزایای سیستم تخلیه هوای پارکینگ به کمک جت فن
حذف کانال در فضای پارکینگ که مزایای زیر را در بر خواهد داشت:
صرفه جویی در فضا
با توجه به امکان نصب جت فن ها در فضای ما بین تیرها و امکان هم ارتفاع شدن کف جت فن با پائین تیر افقی می توان مقدار قابل توجهی از ارتفاع سقف را کاهش داد.
وزن تحمیل شده از طرف سیستم تخلیه هوای پارکینگ به ساختمان هنگام استفاده از جت فن بسیار کمتر از سیستم کانال کشی خواهد بود.
جلوگیری از جمع شدن گرد و خاک و حشرات و حیواناتی چون عنکبوت در سطح بالایی کانال ها
هزینه بسیار کمتر جهت تهیه، نصب و راه اندازی جت فن نسبت به کانال کشی
یکی از قابلیت های این سیستم، توانایی بالا در کنترل دود در زمان آتش سوزی می باشد. بطوریکه فضای پارکینگ به زون هایی تقسیم شده و با طراحی و چیدمان صحیح جت فن ها و دیگر تجهیزات مورد نیاز سیستم، تضمین می شود که در صورت بروز آتش سوزی، سیستم اجازه خروج دود از زون حادثه دیده را نداده و از مجاری از پیش تعیین شده، دود را به خارج هدایت کند .لازم به ذکر است، این سیستم به کمک چرخش دود باعث خنک شدن نسبی فضای درگیر آتش سوزی و در نتیجه کاهش صدمات آتش به سازه ساختمان نیز خواهد شد.
نصب جت فن ها سریع و آسان بوده و امکان انطباق با هر نوع سازه و معماری را دارا می باشد .
صدای جت فن ها بسیار کم بوده و باعث آلودگی صوتی در محیط پارکینگ نخواهند شد.
در این سیستم در صورت نیاز، میزان انتشار صوت توسط SILENCER کنترل و محدود خواهد شد.
هنگام استفاده از جت فن به علت استفاده از پدیده دمش بجای مکش احتمال ایجاد گوشه های تهویه نشده، که از معایب سیستم کانال کشی می باشد، به صفر می رسد.