چهارشنبه 7 اسفند 1398
فن های صنعتی، حوزه نفت و گاز و فن های فضا های خاص


با توجه به وجود گازها و غبارات قابل انفجار در برخی از مراکز صنعتی از قبیل صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، داروسازی، رنگ سازی، کارخانجات سیمان، صنایع شیمیایی، خودروسازی، جایگاه‌های سوخت، سیلوها و معادن، استفاده از تجهیزات الکتریکی نامناسب برای این فضاها، به علت بی توجهی به شرایط ایمنی، بارها باعث اتفاقات جبران ناپذیری از جمله انفجار معادن و پالایشگاه‌ها و یا آتش‌سوزی در کارخانه‌های ریسندگی و بافندگی شده است.
به منظور جلوگیری از این حوادث می‌بایست تاسیسات و دستگاه‌هایی که در مناطق مستعد انفجار نصب می‌گردند به گونه‌ای طراحی، تولید و نصب شوند که تمهیدات حفاظتی لازم در برابر شوک الکتریکی، جرقه، پدیده شکست القایی و … در شرایط کارکرد معمولی و یا وجود عیب برای آن‌ها اندیشیده شده باشد. به این گونه از تجهیزات اصطلاحاً تجهیزات ضدانفجار( ATTEX) گفته می‌شود.
یکی از تجهیزات اساسی و پرکاربرد در محیط های صنعتی و صنایع نفت و گاز، فن های هستند. بدیهی است که با توجه به اثرات مخرب ناشی از یک انفجار باید تمهیدات خاصی برای ادوات و تجهیزاتی که در صنعت به کار میروند، بکار گرفته شود. از این رو فن های مورد نیاز در فضاهای پرخطر، باید یه گونه ای انتخاب شوند که با فضای عملیاتی آن صنعت سازگار بوده و بتوانند به نحو مطلوب و بدون ایجاد خطر مورد بهره برداری قرار گیرند.
به همین دلیل علاوه بر دقت در انتخاب پارامتر های برقی فن ها از قبیل ولتاژ، آمپر و توان، که می بایستی به دقت برگزیده شوند، لازم است اجزای مختلف فن از جمله بدنه، پروانه، محفظه ای که در آن قطعات برقی جاسازی شده اند و ... نیز متناسب با آن منطقه عملیاتی انتخاب شوند.
شرکت S&P اسپانیا با تکیه بر سابقه و تجربه طولانی خود در زمینه تولید فن، استفاده از تجهیزات و آزمایشگاه های پیشرفته و مناسب و بکارگیری نیروی انسانی متخصص، موفق به طراحی و تولید انواع ضدانفجار( ATTEX) برای استفاده در صنایع و محیط های عملیاتی مختلف شده است.